Wszawica, wciąż aktualny problem. Kiedy podejrzewać i jak leczyć?

Wszawica, wciąż aktualny problem. Kiedy podejrzewać i jak leczyć?

Potwierdzoną skutecznością oraz bezpieczeństwem klinicznym cieszą się preparaty zawierające dimetykon – związek silikonowy.

O wszawicy można mówić wtedy, kiedy na owłosionej skórze głowy da się stwierdzić obecność pasożytów z gatunku wszy głowowej (łac. Pediculus humanus capitis).

Z uwagi na cykl życia insekta pierwsze objawy dają się zauważyć kilka tygodni lub nawet miesięcy po zarażeniu. Najczęściej jest to uporczywy świąd owłosionej skóry głowy. Można również zauważyć niewielkie ślady ugryzień na skórze oraz białawe gnidy (jaja o wielkości 0,5 – 0,8 mm) u nasady włosa. Czasami można również odczuć nieprzyjemne wrażenie pełzania na skórze, które narasta wraz z rozwojem choroby. Nieleczona wszawica może doprowadzić do infekcji bakteryjnych rozdrapywanych miejsc ugryzienia przez owady, gorączki a także bezsenności spowodowanej dokuczliwym świądem.

W leczeniu wszawicy wykorzystuje się preparaty aplikowane na owłosioną skórę głowy (płyny, lotiony, szampony), zawierające substancje chemiczne powodujące śmierć owadów (permetryna, malation) lub oparte na wyciągach roślinnych. Jednak obecnie największą popularnością, potwierdzoną skutecznością oraz bezpieczeństwem klinicznym cieszą się preparaty zawierające dimetykon, związek silikonowy hamujący zdolność do wydalania wody przez owada, co w konsekwencji powoduje jego śmierć. Oprócz działania owadobójczego na dorosłe owady specyfiki z dimetykonem w składzie ułatwiają wyczesywanie gnid.

Niezwykle istotna jest profilaktyka, mająca na celu zahamowanie postępu wszawicy lub niedopuszczenie do jej powstania. Regularne stosowanie preparatów zawierających w składzie dimetykon gwarantuje skuteczną eliminację pojedynczych insektów i w konsekwencji nie pozwala na rozwinięcie się pełnoobjawowej, uciążliwej w leczeniu choroby.

Autorzy

dr n. farm. Maria Żebrowska,

mgr farm. Weronika Krzynówek

Polecane produkty