Skóra atopowa – przyczyny, objawy, pielęgnacja

Skóra atopowa – przyczyny, objawy, pielęgnacja

Podstawą pielęgnacji skóry atopowej są preparaty zawierające emolienty, czyli substancje tworzące ochronny film i jednocześnie wbudowujące się w warstwę rogową naskórka.

Atopowe zapalenie skóry (AZS, ang. atopic dermatitis – AD), jest przewlekłą chorobą skóry, która pojawia się w wieku niemowlęcym i najczęściej zanika w dzieciństwie lub najpóźniej pod koniec okresu dojrzewania.

Może jednak dojść do ponownego wystąpienia schorzenia w wieku dorosłym. Głównym objawem AZS jest nasilona suchość skóry, która objawia się nadmiernym złuszczaniem, szorstkością i zaczerwienieniem. Skóra jest bardzo wrażliwa na bodźce mechaniczne i materiały drażniące, podatna na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych (detergenty, drastyczne temperatury, promieniowanie słoneczne) oraz infekcje bakteryjne. Typowe dla tego schorzenia są okresy tzw. remisji, kiedy nie obserwuje się objawów choroby, oraz nawrotów, związanych z powrotem dolegliwości.

Jednoznaczna przyczyna wystąpienia AZS nie jest obecnie znana. Uważa się, że na jej występowanie ma wpływ wiele czynników. Najczęściej zwraca się uwagę na podłoże genetyczne, środowiskowe oraz immunologiczne (odpornościowe).

Podstawą pielęgnacji skóry atopowej są preparaty zawierające emolienty, czyli substancje tworzące ochronny film i jednocześnie wbudowujące się w warstwę rogową naskórka (stratum corneum), co powoduje zahamowanie nadmiernego parowania wody ze skóry i w konsekwencji poprawę jej funkcji barierowych. W terapii AZS należy unikać produktów zawierających substancje drażniące (detergenty) lub alergizujące (konserwanty, kompozycje zapachowe). Zalecana jest kąpiel w niezbyt gorącej wodzie zamiast prysznica, jak również stosowanie preparatów nawilżających skórę przynajmniej 2 razy dziennie. Klinicznie udowodniono, że tzw. „reżim emolientowy” poprawia skuteczność terapii AZS i wydłuża okresy remisji.

Autorzy

dr n. farm. Maria Żebrowska,

mgr farm. Weronika Krzynówek

Polecane produkty